Από ένα βαθμό πρόσθεσαν στο ενεργητικό τους Παναιγιάλειος και Αχαρναϊκός, αφού στο μεταξύ τους αγώνα στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Football League ήρθαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα (0-0). Ετσι η Αιγιώτικη ομάδα, με τη «φτωχή» συγκομιδή του ενός βαθμού δεν μπόρεσε να απομακρυνθεί από τα χαμηλά «σκαλοπάτια» του βαθμολογικού πίνακα, ενώ από την άλλη ο Αχαρναϊκός κατάφερε για μία ακόμη φορά να φύγει από το Αίγιο με κάτι θετικό στις αποσκευές του.
Ο Παναιγιάλειος μπορεί να στάθηκε στο… ύψος του αμυντικά κόντρα στην καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος και να διατήρησε απαραβίαστη την εστία του για τρίτο διαδοχικό εντός έδρας ματς, ωστόσο δημιουργικά και επιθετικά -έχει πετύχει μόνο ένα γκολ στ’ αντίστοιχα παιχνίδια- δεν μπόρεσε να δείξει καλό αγωνιστικό πρόσωπο, παρότι στο πρώτο ημίχρονο είχε δύο πολύ καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ και να διεκδικήσει με αξιώσεις τους βαθμούς της νίκης. Η Αιγιώτικη ομάδα ήταν άνευρη, χωρίς πάθος, με τους παίκτες του Λεωνίδα Βόκολου να δείχνουν κάποια αντίδραση στο δεύτερο μέρος, χωρίς όμως να μπορέσουν να γίνουν απειλητικοί και να πάρουν την νίκη που θα έδινε βαθμολογικό και ψυχολογικό κέρδος στους «μελανόλευκους» και παράλληλα το δικαίωμα να «κλείσουν» νικηφόρα τις εντός έδρας υποχρεώσεις τους για το τρέχον έτος.

ΕΦΤΑΣΕ ΣΕ ΘΕΣΗ ΒΟΛΗΣ ΑΛΛΑ…
Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και στο πρώτο τέταρτο του αγώνα έλεγχε απόλυτα το ρυθμό του, φθάνοντας μάλιστα στο 16′ πολύ κοντά στην επίτευξη ενός γκολ. Ο Κατίδης έβγαλε μία έξυπνη σέντρα στην πλάτη της άμυνας των «πράσινων», όμως ο Κρητικός δεν μπόρεσε να κάνει καλό κοντρόλ δίνοντας έτσι την ευκαιρία στον Αποστολίδη να βγει και να μπλοκάρει τη μπάλα, αποσοβώντας σίγουρο κίνδυνο. Από εκεί και μετά ο Αχαρναϊκός κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και εκμεταλλευόμενος την αδυναμία των «μελανόλευκων» να δημιουργήσουν προσπάθησε να γίνει απειλητικός χωρίς όμως να το καταφέρει. Συγκεκριμένα το διαγώνιο σουτ του Τζιώρα (19′) κατέληξε άουτ, όπως επίσης και το μακρινό σουτ του Τσεμπερίδη (30′).
Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με δύο ευκαιρίες για τον Παναιγιάλειο με πρωταγωνιστή τον Ηλία Τσιλιγκίρη, στη μία εκ των οποίων μπορούσε να είχε προηγηθεί η Αιγιώτικη ομάδα. Στο 45′ το σουτ του «μελανόλευκου» επιθετικού κατέληξε άουτ, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κατίδης έβγαλε μία ωραία σέντρα από δεξιά, ο Τσιλιγκίρης πλάσαρε στην κίνηση και ο Αποστολίδης απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ.

ΒΕΛΤΙΩΘΗΚΕ ΑΛΛΑ ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ ΑΣΤΟΧΟΣ…
Στην επανάληψη ο Παναιγιάλειος μπορεί να έλεγχε το ρυθμό, όμως και πάλι δεν μπόρεσε να γίνει απειλητικός με αξιώσεις, παρότι ο Λεωνίδας Βόκολος ανανέωσε την επιθετική του γραμμή κι άλλαξε το σύστημα (από 4-2-3-1 σε 4-4-2 με την είσοδο του Ξόμπλιου), με εξαίρεση δύο φάσεις όπου θα μπορούσαν να είχαν ευτυχή κατάληξη σε περίπτωση που η τελική προσπάθεια δύο εκ των ποδοσφαιριστών που μπήκαν στο ματς, ήταν αυτή που έπρεπε. Από την άλλη ο Αχαρναϊκός, που οδηγήθηκε σε αναγκαστική αλλαγή στα πρώτα λεπτά, δεν μπόρεσε και πάλι να δικαιολογήσει την επιθετική δραστηριότητα που είχε επιδείξει στα προηγούμενα παιχνίδια.
Η πρώτη αξιόλογη ευκαιρία του παιχνιδιού και συγκεκριμένα του Παναιγιάλειου στο δεύτερο μέρος σημειώθηκε στο 77′, όταν μετά από σέντρα του Σανδραβέλη και κακή συνεννόηση του Αποστολίδη με τους αμυντικούς του, το πλασέ που επιχείρησε ο Ξόμπλιος εκτός περιοχής και σε κενή εστία ήταν πολύ άστοχο, ενώ πέντε λεπτά αργότερα (82′) ο Καζβιρόπουλος από πλεονεκτική θέση δεν πλάσαρε σωστά και άμεσα, με αποτέλεσμα οι αμυντικοί να κοντράρουν το πλασέ στέλνοντας τη μπάλα κόρνερ. Ετσι η λήξη του παιχνιδιού βρήκε τις δύο ομάδες να μοιράζονται από ένα βαθμό και να σκέφτονται την τελευταία αγωνιστική τους υποχρέωση για το 2016, την ερχόμενη Πέμπτη (22/12) στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Football League.

Παναιγιάλειος: Στρέζος, Σανδραβέλης, Βλάχος, Κοντοές, Ρότας, Κατίδης (72′ Καζβιρόπουλος), Καζναφέρης, Μπούζας, Σκαρτσίλας (61′ Ξόμπλιος), Κρητικός, Τσιλιγκίρης (89′ Μπουρλάκης).
Αχαρναϊκός: Αποστολίδης, Σωτηράκος, Αναστασίου (51′ λ.τ. Παπατόλιος), Μουστάκης, Χριστοφιλέας, Ψιάνος, Τσεμπερίδης, Γουέρε, Τζέφερσον (58′ Ντούνγκα), Ματσούκας (83′ Πλαβούκος), Τζιώρας.

dimtse90ΑΘΛΗΤΙΚΑΑπό ένα βαθμό πρόσθεσαν στο ενεργητικό τους Παναιγιάλειος και Αχαρναϊκός, αφού στο μεταξύ τους αγώνα στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Football League ήρθαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα (0-0). Ετσι η Αιγιώτικη ομάδα, με τη «φτωχή» συγκομιδή του ενός βαθμού δεν μπόρεσε να απομακρυνθεί από τα χαμηλά «σκαλοπάτια» του βαθμολογικού πίνακα, ενώ...