Μπορεί ο Παναιγιάλειος να μην κατάφερε να πάρει θετικό αποτέλεσμα στο «Κλεάνθης Βεκελίδης», γνωρίζοντας την ήττα (2-1) από τον Αρη στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Football League, ωστόσο με την εμφάνισή του έδειξε ότι με τις κατάλληλες κινήσεις ενίσχυσης που επιβάλλεται να γίνουν, θα μπορέσει να γίνει ακόμα πιο ανταγωνιστικός. Κάτι το οποίο διαπίστωσαν όλοι όσοι παρακολούθησαν το παιχνίδι και κρίνοντας αντικειμενικά είδαν τον φιλόδοξο και ποιοτικό Αρη να παίρνει μία αγχωτική νίκη κόντρα στην Αιγιώτικη ομάδα η οποία παρά τα δεδομένα κενά που έχει στο ρόστερ της και τα προβλήματα που αντιμετώπισε τις προηγούμενες ημέρες στην προετοιμασία της, διεκδίκησε με αξιώσεις το θετικό αποτέλεσμα.

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΑΡΡΙΧΗΘΕΙ ΣΤΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Το σημερινό αποτέλεσμα έφερε τον Αρη στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και άφησε τον Παναιγιάλειο στην 14η θέση, μόλις ένα βαθμό πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Ωστόσο η βαθμολογική εικόνα των «μελανόλευκων» μπορεί κάλλιστα να βελτιωθεί στις επόμενες αγωνιστικές, με τις κατάλληλες μεταγραφές και διατηρώντας το καλό αγωνιστικό πρόσωπο που έχει δείξει στα δύο τελευταία παιχνίδια. Άλλωστε μετά τη σημερινή ήττα, η οποία μπορεί να θεωρηθεί «εντός προγράμματος», ακολουθούν πιο βατά παιχνίδια τα οποία εάν μπορέσει να εκμεταλλευτεί κατάλληλα η Αιγιώτικη ομάδα θα της δώσουν το δικαίωμα να αναρριχηθεί πιο ψηλά στο βαθμολογικό πίνακα.

ΗΘΕΛΕ ΝΑ «ΧΤΥΠΗΣΕΙ» ΣΤΗΝ… ΚΟΝΤΡΑ
Το παιχνίδι, παρότι έγινε σε δύσκολο αγωνιστικό χώρο λόγω της κακοκαιρίας, είχε γενικά καλό ρυθμό. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά αναζητώντας ένα γρήγορο τέρμα, ενώ από την άλλοι οι «μελανόλευκοι» θέλησαν να χτυπήσουν στην… κόντρα. Ενα πλάνο το οποίο θα μπορούσε να αποδώσει «καρπούς», παρότι τις προηγούμενες ημέρες η μίνι προετοιμασία του Παναιγιάλειου έγινε μετ’ εμποδίων λόγω των προβλημάτων ίωσης που αντιμετώπισαν βασικές μονάδες της ομάδας αλλά και της απουσίας του Βλάχου, ο οποίος οδηγείτε στο χειρουργείο μετά το σοβαρό τραυματισμό του (χιαστούς) στο παιχνίδι με τη Λαμία. Παρ’ όλα αυτά, όμως, η ομάδα του Δημήτρη Σπανού πάλεψε όσο μπορούσε, διεκδίκησε το θετικό αποτέλεσμα και τελικά γνώρισε την ήττα στις… λεπτομέρειες, σε μία έδρα όπου ακόμα και διεκδικήτριες της ανόδου περνούν πολύ δύσκολες καταστάσεις.

ΒΡΕΘΗΚΕ ΠΙΣΩ, ΔΕΝ ΠΤΟΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΙΣΟΦΑΡΙΣΕ
Η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου ξεκίνησε δυνατά και προσπάθησε να πετύχει γρήγορα το γκολ που θα τους έδιωχνε το άγχος, όμως στο 7‘ σε φάση διαρκείας οι Ανάκογλου, Καπνίδης και Τζεμπούρ δεν μπόρεσαν να απειλήσουν την εστία του Στρέζου. Μετά το πρώτο 10λεπτο οι «μελανόλευκοι» ισορρόπησαν το παιχνίδι και βγήκαν με αξιώσεις στην επίθεση. Στο 15‘ μετά από καλή εκτέλεση φάουλ του Κατίδη η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ, τέσσερα λεπτά αργότερα (19′) ο Τσιλιγκίρης από πλάγια θέση δεν μπόρεσε να πλασάρει τον Διούδη και στο 20′ το γυριστό σουτ που επιχείρησε ο Τσιλιγκίρης μπλόκαρε ο Διούδης.
Και ενώ όλα έδειχναν ότι οι γηπεδούχοι δεν είχαν βρει τον τρόπο να απειλήσουν τη «μελανόλευκη» εστία, με τη συμπλήρωση του πρώτου ημίωρου μία στιγμιαία αδράνεια της Αιγιώτικης ομάδας αποδείχτηκε αρκετή για να σκοράρει ο Αρης. Συγκεκριμένα ο Ανάκογλου (30′) εκτέλεσε φάουλ, ο Τζεμπούρ έπιασε την κεφαλιά και ο Καράμπελας με σουτ εκτός ισορροπίας μπροστά από τρεις «μελανόλευκους» έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Στρέζου, βάζοντας την ομάδα του σε θέση… οδηγού (1-0). Το γκολ των γηπεδούχων δεν πτόησε τους παίκτες του Δημήτρη Σπανού, οι οποίοι ακολουθώντας πιστά το πλάνο του προπονητή τους κατάφεραν λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους να φέρουν το ματς στα ίσα, περίπου με τον ίδιο τρόπο. Ο Καζναφέρης εκτέλεσε φάουλ (42′), ο Ιντζίδης στην προσπάθειά του να διώξει με κεφαλιά τροφοδότησε τον αφύλαχτο Στίκα, ο οποίος με διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα των γηπεδούχων διαμορφώνοντας το σκορ του πρώτου ημιχρόνου (1-1).

ΔΕΧΘΗΚΑΝ ΓΚΟΛ ΣΕ .ΑΝΥΠΟΠΤΗ ΦΑΣΗ
Στην επανάληψη ο Αρης ξεκίνησε και πάλι δυνατά, κυνηγώντας το δεύτερο γκολ που θα τους έδινε τη δυνατότητα να διεκδικήσουν με αξιώσεις την νίκη. Στο πρώτο 20λεπτο της επανάληψης η ομάδα του Δημήτρη Σπανού, που περίμενε την πίεση από τους γηπεδούχους, είχε ανταποκριθεί με επιτυχία στην ανασταλτική της λειτουργία με αποτέλεσμα να έχει κρατήσει μακριά από την περιοχή της κάθε κίνδυνο. Ωστόσο στο 67′ οι «μελανόλευκοι» πλήρωσαν εκ νέου μία ακόμη αδράνεια τους και σε μία φάση που δεν… μύριζε κίνδυνο, δέχτηκαν το γκολ που καθόρισε το τελικό σκορ και τον νικητή του παιχνιδιού. Ο Καπνίδης μπήκε στην αριστερή πλευρά της περιοχής του Στρέζου επιχείρησε ένα σουτ-συρτή σέντρα και ο αφύλαχτος Μιλούνοβιτς -που είχε μπει ως αλλαγή στο παιχνίδι- βρέθηκε στο σωστό σημείο την κατάλληλη στιγμή, κατάφερε με πλασέ σε κενή εστία να χριστεί σκόρερ και να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα (2-1).
Στη συνέχεια ο Αρης επέλεξε να κάνει ότι ήταν δυνατό για να διαφυλάξει το υπέρ του σκορ, ενώ από την άλλη ο Δημήτρης Σπανός έριξε στη «μάχη» ότι καλύτερο μπορούσε κυνηγώντας εκ νέου την ισοφάριση. Παρ’ όλα αυτά δεν τα κατάφερε, ωστόσο η ομάδα του έδειξε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ότι μπορεί να πετύχει πολλά περισσότερα στη συνέχεια του πρωταθλήματος, αρκεί να ενισχυθεί με τον κατάλληλο τρόπο και με τους κατάλληλους ποδοσφαιριστές οι οποίοι θα μπορέσουν να δώσουν το κάτι παραπάνω στην Αιγιώτικη ομάδα, στην επίτευξη του στόχου που δεν είναι άλλος από την εξασφάλιση της παραμονής όσο πιο γρήγορα γίνεται.

Αρης: Διούδης, Ιντζίδης, Μπράβο, Καράμπελας, Μπούρμπος (80′ Τζανακάκης), Ανάκογλου, Ρόβας, Μπαργκάν, Ντούνης (76′ Νέτο), Τζιμπούρ (46′ Μιλούνοβιτς), Καπνίδης.
Παναιγιάλειος: Στρέζος, Ρότας, Τσιλιγκίρης, Μπούζας (75′ Σκαρτσίλας), Καζβιρόπουλος (89′ Κοντοές), Κατίδης, Στίκας, Μωϋσίδης, Ντέμο (86′ Ξόμπλιος), Καζναφέρης, Κρητικός.

dimtse90ΑΘΛΗΤΙΚΑΜπορεί ο Παναιγιάλειος να μην κατάφερε να πάρει θετικό αποτέλεσμα στο «Κλεάνθης Βεκελίδης», γνωρίζοντας την ήττα (2-1) από τον Αρη στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Football League, ωστόσο με την εμφάνισή του έδειξε ότι με τις κατάλληλες κινήσεις ενίσχυσης που επιβάλλεται να γίνουν, θα μπορέσει να γίνει ακόμα πιο...